Toczenie CNC Bydgoszcz i frezowanie CNC – na czym polega?

Toczenie CNC Bydgoszcz

Toczenie i frezowanie są metodami komputerowych obróbek materiałów. Sprawdź, czym charakteryzują się obie te techniki i wybierz odpowiednią dla siebie!

Jak wygląda proces toczenia CNC?

W zakładach, które zajmują się obróbka materiałów, procesowi CNC poddawane są zarówno tworzywa sztuczne jak i metal. Proces ten polega na obracaniu i odpowiedniemu skrawaniu materiału przez nóż tokarski, by nadać częściom odpowiedni kształt. Toczone elementy można pozostawić w stanie surowym (ze śladami po narzędziach) albo wygładzić metodą strumieniowo-ścierną. Po zakończeniu produkcji części zostają poddane kontroli, zapakowane i krótko potem wysłane do nabywcy.

Jak wyglądam zatem proces frezowania CNC?

Frezowanie CNC Bydgoszcz to rodzaj obróbki skrawaniem, najczęstsza ze stosowanych metod do obróbki skrawaniem. Wykorzystując różne ostrza, można uzyskać najróżniejsze formy. Skrawaniem można obrobić tworzywa sztuczne, metale, jak i drewno. Frezowanie wykonywane jest na obrabiarce, frezarce.

Frezowanie CNC Bydgoszcz

Różnice w wytwarzaniu odpowiednich materiałów przez obrabiarki CNC

Frezowanie i toczenie to podobne techniki obróbki CNC. Różnią się jednak urządzeniami, na których obrabia się materiał. Maszyny są odpowiednio zaprogramowane do obróbki tworzyw wedle danej metody. Głównym celem frezowania jest oddzielenie mniejszych skrawków od większego elementu – aż do momentu osiągnięcia pożądanego kształtu. Składa się ono z wielu technik. Ostrza mogą poruszać w różnorodny sposób, zapewniając cięcie np. kształtowe lub walcowe. Natomiast w przypadku toczenia, poruszającym się obiektem nie są ostrza a przedmiot. W efekcie otrzymujemy detal o kształcie walcowatym, stożkowym lub kulistym.

Frezowanie jest więc przeznaczone do obróbki powierzchni płaskich i kształtowanych. Toczenie CNC Bydgoszcz polega natomiast na nadaniu kształtu powierzchniom brył obrotowych, jak wałki, stożki, kule.