Drogowe bariery ochronne – po co są montowane na drogach?

Drogowe bariery ochronne

W celu zapewnienie bezpieczeństwa na drogach montowane są drogowe bariery ochronne i inne urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Niestety pomimo to na drogach dochodzi do wielu wypadków, w których ludzie nie tylko tracą zdrowie, ale również i życie. Jakie inne urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego montuje się na drogach? Czy ich celem jest ochrona tylko kierowców?

Drogowe bariery ochronne – komu mają zapewnić bezpieczeństwo?

Bariery ochronne montowane są przy drogach, aby zapewnić bezpieczeństwo nie tylko kierowcom, w momencie, kiedy wpadną w poślizg czy zderzą się z innym autem. Ich celem jest zapewnienie bezpieczeństwa również pieszym i rowerzystom. Bariery oddzielają pas pieszych i rowerzystów od pasów, na których poruszają się kierowcy.

Barierki drogowe – zastosowanie i rodzaje

Barierki drogowe spotkać możemy na wielu drogach – nie tylko tych szybkiego ruchu. Barierki spotykane są przy przejściach dla pieszych, przy chodnikach czy przy mostach. Ich celem jest zapewnienie bezpieczeństwa tym, którzy poruszają się przy ulicach. Do rodzajów barierek zaliczamy:

Bariery autostradowe

Jakie inne urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego wyróżniamy?

Jest wiele urządzeń, które zapewnić mają nam bezpieczeństwo. Zaliczamy do nich lampy ostrzegawcze, progi zwalniające, lustra, fale świetlne, pachołki, czy słupki. Montowaniem takich urządzeń zajmują się wyspecjalizowane firmy. Firmy, które w swojej ofercie posiadają tego typu produkty musza posiadać specjalne certyfikaty i atesty jakości, szczególnie ważna jest zgodność z normą EN PN 1317.

Godne zaufania są te firmy, które współpracują z GDDKiA. Celem barier drogowych jest ostrzeganie kierowców, rowerzystów i pieszych przed niebezpieczeństwem lub zmianą organizacji ruchu. Należy się do nich bezwzględnie stosować.

Poruszając się po drodze powinniśmy zwracać uwagę na wszelkie oznakowania i urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Jednak najważniejsza podczas przemieszczenia się jest rozwaga i ostrożność!