Praca ogrodnika – Czy się opłaca i ile miesięcy trwa

ogrodnik Inowrocław

Czy praca ogrodnika trwa tylko od wiosny do wczesnej jesieni? A może to zależy od oferty? Ile średnio zarabia ogrodnik Inowrocław? Czy trzeba skończyć odpowiednią szkołę, by móc pracować jako ogrodnik? Na wszystkie te pytania odpowiemy w tym artykule. Zapraszamy do lektury.

Praca ogrodnika a architekta krajobrazu

Wiele osób nawet nie ma pojęcia o tym, że istnieje zawód Technik Architektury Krajobrazu. Wszystko, co kojarzy się z roślinami wrzucane jest do jednego worka z ogrodnikiem. Nierzadko również sami ogrodnicy czy technicy architektury nazywają siebie zamiennie, żeby nie kłopotać potencjalnych klientów. Ale warto wiedzieć, jak to wygląda naprawdę. Otóż zadaniem technika ogrodnika jest nadzór nad pracami przy produkcji roślin ogrodniczych (warzyw, owoców, grzybów, kwiatów, lecz także krzewów owocowych, ozdobnych itp.), uprawie, hodowli, zakładaniu i utrzymywaniu w należytym stanie terenów zielonych. Jednak jego rola w zakładaniu sprowadza się głównie do sadzenia, wyrównywania terenu i tak dalej. Technik architektury krajobrazu natomiast projektuje ogrody, nie tylko je zakłada. Widzimy zatem, że architekt krajobrazu ma większy zakres możliwości.

ogrodnik Szubin

Jak długo pracuje ogrodnik Inowrocław?

Oczywiste, że najbardziej intensywny sezon to wiosna i lato, a także wczesna jesień. Jednak zimą również jest co robić! Na przykład, zimą można przycinać wiele roślin o ile temperatura nie spadnie poniżej 5 stopni Celsjusza. Zimą możliwe jest nawet sadzenie! Tak naprawdę zimozielone rośliny,  a także cebulki możemy sadzić dopóki nie zamarznie ziemia. Późną jesienią należy pookrywać i zabezpieczyć bardziej wrażliwe rośliny. A ile zarabia typowy ogrodnik Szubin? Ogrodnik zarabia średnio 4700 zł brutto miesięcznie. Jednak suma różni się w zależności od rejonu (w Warszawie płaci się za usługi ogrodnicze więcej niż chociażby w Łodzi), a także renomy samego ogrodnika.

Czy każdy może zostać ogrodnikiem?
Młodzi ludzie, którzy myślą o tym, by zostać ogrodnikiem powinni wybrać się do technikum ogrodniczego. Jeżeli ktoś chce również projektować ogrody lepiej postawić na technikum architektury krajobrazu. W trakcie nauki można rozwinąć wyobraźnię przestrzenną, zdobyć wiedzę na temat uprawy roślin, zagospodarowania terenów zielonych. A co z osobami, które już skończyły szkołę, a teraz chciałyby się przebranżowić? Są specjalne kursy i studia.  Ogrodnik Inowrocław nie zawsze ma prostą pracę, ale z pewnością satysfakcjonującą.