Fotowoltaika Gniezno – jakie są wady pobierania energii z odnawialnych źródeł?

Fotowoltaika Gniezno

Zielona energia ma wiele zalet. Niestety, ma również koszty, o których przedstawiciele niechętnie opowiadają. Zatem czy fotowoltaika Gniezno jest opłacalna?

Ile kosztują instalacje fotowoltaiczne Gniezno?

Zanim zaczniemy cieszyć się bezpłatną zieloną energią elektryczną, musimy najpierw sporo zainwestować w instalacje fotowoltaiczne Gniezno. Oczywiście istnieją rządowe dofinansowania, które zmniejszają koszt paneli. Możemy ubiegać się o wsparcie z programu „Mój prąd”, z którego otrzymamy 5 tysięcy złotych. W niektórych przypadkach lepiej skorzystać z pomocy naszej gminy – dofinansowanie może wynieść do 15 tysięcy złotych. Dodatkowo możemy postarać się o dofinansowanie w ramach programów Funduszu Ochrony Środowiska. Niestety dotacja jest udzielana w formie pożyczki. Może ona zostać umorzona w ok. 20-30%. Koszt podstawowej instalacji, która powinna zaspokoić potrzeby mieszkańców domu jednorodzinnego, to ok. 17 – 20 tysięcy zł. Dodatkowo cena ta może wzrosnąć, jeśli np. nie możemy zainstalować paneli od strony południowej lub w naszej okolicy jest wiele drzew generujących cień. Wówczas musimy liczyć się z zakupem specjalnych wzmacniaczy. Ceny większych systemów, produkujących nawet do ok. 9000-10000 kWh rocznie, sięgają nawet 60 tysięcy złotych.

Instalacje fotowoltaiczne Gniezno

Jakie niedogodności wiążą się z instalacją fotowoltaiczną?

Darmowy prąd, brak rachunków za energię elektryczną – brzmi wspaniale! Jednak czy to w pełni prawda? Niekoniecznie. Faktycznie,  instalacje fotowoltaiczne Gniezno obniżają koszt zakupu energii elektrycznej do zera. Natomiast nasz rachunek za prąd nigdy nie będzie zerowy. Musimy uregulować opłatę przesyłową.

Fotowoltaika Gniezno – czym jest opłata przesyłowa i ile wynosi?

Jak wiadomo, niewykorzystany prąd oddawany jest do sieci. Następne tę energię z fotowoltaiki, możemy pobrać w stosunku 0,8 kW na każdy 1 oddany kW energii. Właśnie za tę usługę musimy zapłacić opłatę przesyłową. Ile wyniesie nas opłata przesyłowa?  Niewiele, gdyż około 200-300 zł w skali roku. Niestety oprócz niej, musimy uregulować także opłatę mocową. Obowiązuje ona od 1 stycznia 2021 roku i jest wyliczana na podstawie rocznej ilości energii pobranej z sieci, która obejmuje również prosumentów posiadających domowe instalacje fotowoltaiczne Gniezno.